Üniversite Sorumlu Geçmek Ne Demek?(Çözünme)

Üniversitede vizelerde ve finallerde notlarınız harf notlarına dönüştürülür. Bu harf notları şayet CD, DC veya DD ise bu derslerden koşullu olarak geçmişsiniz demektedir.

  • sorumlu geçme nedir üniversite Öğrenciler vize ve final derslerinden aldıkları notlara göre dersleri geçerler. Sınavdan alınan dersler AA, BC, CA gibi harf notlarına dönüşür. 100’lük puanlar karşılığında harfler ile eşleştirilir.

Sorumlu geçti ne anlama geliyor?

Sorumlu sınıf geçme, öğrencinin sınıfı geçtiği ancak sınıfın sonuna kadar sorumlu olduğun dersleri vermesi gerektiği anlamına gelir. Öğrenci OYS sınavı ile hem sorumlu olduğu dersleri verebilecek hem de ortalamasını yükseltebilecektir.

Üniversitede koşullu geçmek ne demek?

Koşullu geçme en basit haliyle bir dersten genel not ortalamasına bağlı olarak geçmektir. Genel not ortalaması koşullu geçmeyi olanaklı kılmaktadır. İlgili fakültenin belirlediği bir puan sınırı bulunmaktadır. Bu genellikle 2.00 ya da 2.50 şeklinde olmaktadır.

Dersten Şartlı geçme nasıl oluyor?

Şartlı / Koşullu Geçme: Dersinizin harf notu CD DC yada DD ise bu derslerden koşullu olarak geçmişsiniz demektir. Bu şekilde geçmenin koşulu ise bir sonraki dönem Genel Not Ortalamanızı 2.0’ın üzerinde getirmeniz gerekmektedir.

Şartlı geçmek için hangi ortalama?

kimi dersler için bulunmaz nimet olup kimi dersler için kalmaktan beter bir durum. mezun olurken ortalaman 2.0 altında kalırsa şartlı dersleri vermek zorundasın. kimi öğrenciler bir sonraki dönem alttan alır veya yaz okulu-bütünleme gibi alternatifleri tercih eder.

You might be interested:  2. Üniversite Hangi Bölüm Seçilmeli?(Doğru cevap)

AÖF sorumlu geçti ne demek?

Şartlı/ Koşullu Geçme: Dersinizin harf notu CD DC yada DD ise bu derslerden koşullu olarak geçmişsiniz demektir. Bu şekilde geçmenin koşulu ise bir sonraki dönem Genel Not Ortalamanızı 2.0’ın üzerinde getirmeniz gerekmektedir.

Sorumlu derslerden Geçemezsek ne olur?

Sorumluluk sınavını geçemezsek ne olur? Başarısız sayılan dersin Sorumluluk sınavını geçemeyen öğrenciler, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçerler fakat o dersin sorumluluğu üzerinden kalkmaz. Öğrenimine devam eden öğrenci dönem sonunda üst sınıfa geçse bile o dersin sorumluluk sınavına tekrardan girebilir.

Auzef koşullu geçmek ne demek?

Bir dersten (DC) ve (DD) harf notlarından birini alan öğrenci o dersi koşullu olarak başarmış sayılır. Mezuniyette koşullu başarılı notların, başarılı kabul edilebilmesi için öğrencinin AGNO’sunun en az 2.00 olması gerekir, öğrenciler ilgili derslerin sınavına tekrar girerek notlarını yükseltebilir.

DC ve DD başarı notu olan öğrenci hangi şartlarda mezun olabilir?

1. “ DC ” Harf Notu İçin GANO’su 2,25 ve üzerinde ve başka başarısız dersi yok ise mezuniyet işlemi başlatılır. 2. “ DD ” Harf Notu İçin GANO’su 2,50 ve üzerinde ve başka başarısız dersi yok ise mezuniyet işlemi başlatılır.

DD notu ne anlama gelir?

Harf notlarının anlamları nedir? AA, AB, BA, BB, BC, CB ve CC geçer harf notlarıdır. Bu notları aldığınız dersleri tekrar seçemezsiniz. CD, DC ve DD harf notları ise öğrencinin son akademik durumu Başarılı yani genel not ortalaması 2,00 ve üzerinde ise geçer harf notlarıdır ve öğrenci bu dersleri tekrar seçemez.

Üniversitede ana dersten kalınca ne olur?

Toplam alabileceğin kredi sayısı her dönem belli. Dolayısıyla çok fazla dersten kalırsan önündeki dönemin dersleri ile kredi limitin dolabilir ve bu dersleri alamayabilirsin. Zorunlu dersleri de vermeden mezun olamazsın. Alttan aldığın zaman Devam zorunluluğun vs olmuyor.

You might be interested:  Üniversite De Sınıfta Nasıl Kalınır?(Mükemmel cevap)

Dönemlik sistemde geçti ne demek?

Dönemlik sistemlerde ise dersler dönemlik olarak verilmektedir. Bu nedenle mesela ilk dönem Türk Dili-1 dersi alınıyorsa ikinci dönem Türk Dili-2 dersi alınacaktır. Bu iki dersten geçmek ya da kalmak ayrı ayrı değerlendirilecektir. Her dönem için bir vize, final ve bütünleme yapılacaktır.

Şartlı geçme nedir Selçuk Üniversitesi?

Ölçme Değerlendirme Öğrenciler her ders için en az 1 ara sınav ve bir yarıyıl sonu final sınavına tabi tutulurlar. Bir dersten AA, BA, BB, CB ve CC harf notlarından birini alan öğrenciler, o dersi başarmış sayılırlar. DC ve DD notları şartlı başarılı notlardır.

Üniversitede hangi not hangi harf?

Üniversite harf notları genel olarak şu şekildedir;

  • AA / 90 – 100 / 4.0 / Başarılı
  • BA / 80 – 89 / 3.5 / Başarılı
  • BB / 75 – 79 / 3.0 / Başarılı
  • CB / 70 – 74 / 2.5 / Başarılı
  • CC / 60 – 69 / 2.0 / Başarılı
  • DC / 50 – 59 / 1.5 / Koşullu Başarılı – Başarısız.
  • DD / 40 – 49 / 1.0 / Başarısız.
  • FD / 30 – 39 / 0.5 / Başarısız.

Üniversitede dönem not ortalaması kaç olmalı?

Genel not ortalaması birinci sınıfın sonunda 1,50-1,99 olan, ikinci sınıfın sonunda 1,70-1,99 olan, üçüncü sınıfın sonunda 1,80-1,99 arasında olan öğrenciler koşullu başarılı olarak bir üst sınıfa geçebilirler. Ancak mezuniyetleri için en az 2,00 genel not ortalaması sağlamakla yükümlüdürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *