Üniversite Mezunu Askerliği Ne Kadar Tecil Ettirebilir?(EN iyi 5 ipucu)

Lisans öğrenimini tamamlayan yükümlülerin askere sevkleri Askerlik şubeleri tarafından mezuniyet tarihinden itibaren (İKİ) yıl süreyle ertelenmektedir. Bu haktan faydalanmak isteyen mezunlar, mezuniyet belgeleriyle birlikte askerlik şubelerine müracaat etmelidirler. Özel öğrencilerin tecil işlemi yapılamaz.

  • Sağlık raporu alındıktan sonra belge tekrar şubeye teslim edilir ve kişi lise mezunu ise üç sene, üniversite mezunu ise 2 sene askerliği tecil edilmiş olur. Askerlik Tecil İçin Gerekli Evraklar İkamet ettiğiniz yerde bulunan ya da bu yere en yakın olan Askerlik şubesine giderek askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

Mezun olduktan sonra tecil bozulur mu?

7179 Sayılı Askerlik Erteleme Madde 20- (2) Yükümlülerin, fakülte ve yüksekokullar ile meslek yüksekokullarında öğrenim görenler için 28 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçmemek kaydıyla, mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir.

Üniversite mezunu ne zamana kadar tecil ettirebilir?

Üniversite Mezunu Askerlik Tecil Ettirme Ön Lisans ve Lisans Üniversite Mezunu askerlik tecil hakkı mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıldır. Ancak bu süre 28 yaşınızı tamamlayacağınız yılın sonuna kadar olabilir.

Üniversite mezunu askerlik tecili kaç yıl?

Üniversite mezunları için askerlik tecil ettirme süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. Yüksek lisans, doktora öğrencileri ya da mesleki tecrübe kazanmak için bir yerde staj görenler üst yaş sınırı 35’i geçmeyecek şekilde askerliklerini 1 yıl süreyle tecil ettirebilirler. 2

You might be interested:  2011 Kış Üniversite Oyunları Nerede Yapılır?(Çözünme)

Kaç yaşına kadar tecil hakkı var?

Genel liselerde de bir süre kısıtlaması yoksa, 29 yaşına kadar ertelenecektir.) Yurt Dışında Öğrenim Görenler: Yurt dışında okuyan öğrencilerin askerliklerinin ertelenmesi öğrenciliklerinin Millî Eğitim Bakanlığınca/yurtdışı temsilciliklerimizce tanınması şartına bağlıdır.

Üniversite bittikten sonra askerlik şubeye gitmek gerekir mi?

Mezun olduktan sonra askerlik tecilinizi güncellemek isterseniz askerlik şubelerine gitmeniz gerekir. Bu durum kişinin kendi tercihine bağlıdır. Mezun olduktan sonra kişiye 2 yıl tecil hakkı tanınır. Kişi eğer askere gitmek isterse tekrardan bir tecil işlemi yaptırmasına gerek yoktur.

Ikinci üniversite okumak askerliği erteler mi?

Açık öğretim fakültelerini ilk üniversite olarak okumanız durumunda askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz fakat ikinci üniversite olarak başka bir üniversite okumak askerliği tecil ettirememektedir. 2. Üniversiteyi okumak askerlik tecili için yeterli değildir. Fakat yüksek lisans yaparsa askerliği erteleyebilir.

Üniversite mezunları kaç kere tecil ettirebilir?

Lisans öğrenimini tamamlayan yükümlülerin askere sevkleri Askerlik şubeleri tarafından mezuniyet tarihinden itibaren (İKİ) yıl süreyle ertelenmektedir. Bu haktan faydalanmak isteyen mezunlar, mezuniyet belgeleriyle birlikte askerlik şubelerine müracaat etmelidirler.

Askerlik ne kadar ertelenebilir?

Sağlık raporu alındıktan sonra belge tekrar şubeye teslim edilir ve kişi lise mezunu ise üç sene, üniversite mezunu ise 2 sene askerliği tecil edilmiş olur. Lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olan askerlik yükümlüleri herhangi bir sebep göstermeksizin askerliklerini 3 yıl süreyle tecil ettirebilirler.

Askerlik erteleme olur mu?

Askerlik görevini çeşitli nedenlerle yapamayacak olan adaylar, tecil işlemi ile bir süre askerlik vazifelerini erteleyebiliyor. Tecil işlemi, e-devlet üzerinden ”Milli Savunma Bakanlığı Asal Yoklama Başvurusu” sayfasından gerçekleştiriliyor. Diğer yandan şubeye giderek de tecil işlemi yapılabiliyor.

Askerliği Kimler erteleyebilir?

İlk şartlardan birisi de, askerlik dönemi gelen kişilerin öğrenci olmasıdır. Öğrenci olan kişiler, askerliğini kolayca tecil ettirebilir. Lise veya üniversiteden yeni mezun olan bireyler de, bir süre askerliğini tecil ettirebilir. Devlet tarafından yeni mezun olan kişilere belirli bir süre verilir.

You might be interested:  Üniversite Ek Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?(Doğru cevap)

Lise bittikten sonra askerlik tecili kaç yıl?

Lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olan askerlik yükümlüleri herhangi bir sebep göstermeksizin askerliklerini 3 yıl süreyle tecil ettirebilirler.

Askerlik uzatmak icin ne gerekli?

ASKERLİK ERTELEME İÇİN GEREKLİ BELGELER

  1. Mezuniyet diploması ve 4 adet fotokopisi.
  2. Nüfus cüzdanı ve 4 adet fotokopisi.
  3. Yakın zamanda çekilmiş 6 adet vesikalık.
  4. Varsa ehliyet ve 2 adet fotokopisi.

Bakaya kalan biri tecil yaptırabilir mi?

6) Bakaya durumunda askerlik tecil işlemi yapılır mı? Öğrencinin ilgili kurumlara başvurarak bakaya halinden çıkması gerekir. Daha sonra bakaya halinde olmadığına dair belgeyle birlikte askerlik tecil işlemi için dilekçe vermesi gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *