Üniversite Kelimesinin Kısaltması Nasıl Yazılır?(Çözünme)

  • “Üniversite” Kısaltması – kısaltmalar “Üniversite” Kısaltması “Üniversite” kelimesinin kısatlması TDK’ye göre büyük harfle ve sonunda nokta olmadan: Ü

Üniversite isimlerinin kısaltması nasıl yazılır?

” Kurum, kuruluş, müessese, makam, üniversite adlarının kısaltmalarında bütün harfler büyüktür. Harfler arasına nokta koymaya gerek yoktur. ]Bazı kısaltmalar da kelime gibi oluşturulmuştur. ]Nokta kullanılan kısaltmalar da vardır.

Nolu nasıl yazılır?

Ve “numara” nın kısaltması, ne yazık ki İtalyancadaki şekliyle dilimize yerleşti, yani “no“ olarak. Oysa “numara“nın kısaltması, TDK yayını İmla Kılavuzu’nda her zaman “Nu” şeklinde gösterilmiştir.

MÖ MS nasıl yazılır?

Milattan Önce / m. ö. Milattan Sonra / m. s.

Cm’dir nasıl yazılır?

Küçük harflerle yapılan kısaltmalara getirilen eklerde kelimenin okunuşu esas alınır: cm ‘yi, kg’dan, mm’den, kr.un. Büyük harflerle yapılan kısaltmalara getirilen eklerde ise kısaltmanın son harfinin okunuşu esas alınır: BDT’ye, TDK ‘den, THY’de, TRT’den, TL’nin vb.

TC nolu nasıl yazılır?

DOĞRU YAZIMI. Gelenekleşmiş olan T.C. (Türkiye Cumhuriyeti) ve T. (Türkçe) kısaltmalarının dışında büyük harflerle yapılan kısaltmalarda nokta kullanılmaz.

Numara kısaca nasıl yazılır?

no kısaltması latince numero sözcüğünün kısaltması. pek çok dilde de bu şekilde kullanılıyor (bazen o harfinin altı çizilerek veya o harfi derece işaretiyle yazılarak ). bazı dillerde de nr şeklinde yazılıyor. türkçede yakın zamana kadar numara sözcüğü için türk dil kurumu nu. kısaltmasını öneriyordu.

You might be interested:  Üniversite Ne Zaman Açılıyor 2021?

M2 ye nasıl yazılır?

En çok tereddüde düşülen kelimeler arasında bulunan metrekare, birleşik yazılmaktadır. Metrekarenin ayrı yazılması, yazım hatası olarak görülmektedir. Metrekare yazılırken genel olarak işareti tercih edilmektedir. Metrekare işareti olarak bilinen m² alan hesaplaması yapılırken çok sık kullanılmaktadır.

MÖ MS nokta konur mu?

Soru: Milattan sonra büyük harfle yazılırken araya nokta konur mu? Cevap: M.S. Yani araya nokta konulur.

Milattan önce nasıl yazılır kısaltma?

Milattan önce ( kısaltması MÖ), milattan önceki döneme işaret eder. İsa’nın doğum günü olarak Katolik Kilisesi’nin ekümenik konsillerinde mutabık kalınan yıldan itibaren referans alan miladi takvim; önce Jülyen, sonra Gregoryen takvimler şeklinde düzenlenmiştir.

MÖ nasıl okunur?

milattan önce ( m. ö.)

Bkz mi bk mi?

bkz. ve bknz. olarak da kullanılsa da doğrusu için ( bkz: bk.)

Ekşide bkz nasıl verilir?

gorunmez bkz (aynen aha soldaki link gibi) vermek: link vermek istediginiz kismi (“) i$aretleri icine almaniz yeterli. bu ters apostorof i$aretini ise ingilizce klavye kullanicilari tab’in bir ustundeki tu$tan, turkce klavye kullanicilari ise alt gr+virgul tu$una basip elde edebilirler..

Bkz nerede kullanılır?

Bkz kelimesi aslında “Bakınız” anlamına gelmektedir. Ders kitaplarında bolca kullanıldığını görebilirsiniz. Bir konu içerisinde konu ile alakası olan yada alakasız birşey anlatıldığında karşıdaki kişinin onun ne anlama geldiğini bilemeyeceğini düşündüğünüz durumlarda kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *