Üniversite Kaydım Silinmiş Ne Yapmalıyım?(En iyi çözüm)

Kaydını sildirmek isteyen öğrenciler, bir dilekçe ile öğrenim gördüğü akademik birime başvuruda bulunur. Öğrenci ilişik kesme belgesini, ilgili birimlere imzalattırır, bu belge ile öğrenci kimliğini akademik birime teslim eder ve lise diplomasını alır. Kaydını sildiren öğrencinin Üniversite ile ilişiği kesilir.

  • Devlet üniversitesi ise kaydınız muhtemelen silinmemiştir. Çünkü 7 yıllık okuma sınırlaması 2014 yada 2013 girişliler için geçerli. Önceleri için sorun yok diye biliyorum. Bunu en kolay olarak, E-devletten girip öğrenci sorgulama kısmından öğrenebilirsiniz. Kaydınız silinse bile bu yeni gelen öğrenci affı ile tekrar kayıt olabilirsiniz.

Üniversite kaydı kaç yıl sonra silinir 2021?

Bu durumda, 2020- 2021 Öğretim Yılı Güz Döneminden itibaren üst üste 4 dönem kayıt yenileme işlemi yapmayan öğrencilerimizin kayıtları 2021 -2022 Öğretim Yılında silinecektir.

Üniversite kaydı neden silinir?

İlgili birimin yönetim kurulu kararıyla, aşağıdaki durumlarda, öğrencilerin Üniversite ile ilişikleri kesilir ve kayıtları silinir: a) Hakkında açılan disiplin soruşturması sonunda yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası almış olması, d) Azami öğrenim süresini dolduran öğrencilerin kaydı silinir.

Üniversite kaydı silinmezse ne olur?

YÖK’ün taslak çalışmasına göre, üniversitede kayıt yenilemeyen öğrencilerin kaydı silinmeyecek, dondurulacak. Öğrenci istediği yıl öğrenimine devam edebilecek. Ancak bu öğrencilerden fazla harç alınacak. YÖK üniversitelerde öğrencilerin kaydının silinmesi uygulamasını sonlandırmaya hazırlanıyor.

You might be interested:  Okul Nasıl Dondurulur Üniversite?(En iyi çözüm)

Üniversite kaydıma nereden bakabilirim?

e-Devlet Kapısı

  • Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı
  • Üniversite E-Kayıt Belge Sorgulama.

Kayıt yenileme yapılmazsa kayıt silinir mi?

“) öğrencilerin kaydı silinir. NOT: Kayıt yenilemeyen öğrencilerin kayıt yeniletmedikleri yıllar öğrencilik sürelerinden düşülür. Açıköğretim Sistemine Göre Öğretim Yapan Fakülteler Öğretim ve Sınav yönetmeliğinin 16.maddesinde: Öğrenciler kayıt yenilemedikleri yılda öğrencilik haklarından yararlanamazlar.

2 yıllık üniversite ne kadar uzatılabilir?

öğrenim süresi iki yıl olan önlisans programlarını azami dört yıl, öğrenim süresi dört yıl olan lisans programlarını azami yedi yıl, öğrenim süresi beş yıl olan lisans programlarını azami sekiz yıl, öğrenim süresi altı yıl olan lisans programlarını azami dokuz yıl içinde tamamlamak zorundadırlar.

Üniversiteye kayıtlı iken başka üniversiteye kayıt yapılır mı?

Öncelikli olarak bir üniversitede kaçıncı sınıfta olduğu fark etmeksizin eğitim alan bir üniversite öğrencisinin başka üniversiteyi kazanması halinde ikisine birden kayıt yaptırabilme ve ikisinde birden okuyabilme hakkı bulunmuyor. Yani bu durumda öğrencinin iki üniversiteden birisinde karar kılması gerekiyor.

Bilerek ders kaydı yapılmazsa ne olur?

Süresi içinde ders kayıt işlemi yapılmazsa ne olur? Ders kayıt işlemini gerçekleştirmeyen öğrenciler derslere devam edemez, sınavlara giremez, öğrencilik haklarından yararlanamaz. Bu süre öğrenim süresinden sayılır.

Pasif öğrenci kaydı silinir mi?

2 milyon ‘ pasif ‘ öğrencinin kaydı silinecek. Çünkü 4 dönem üst üste katkı payı veya öğrenim ücretini ödemeyenlerin ilişiklerinin kesileceğine ilişkin bir madde kabul edildi. Öğrenciliğini devam ettirmek için pasif öğrenci görünenler ücretlerini ödemezse kayıtlı oldukları programlardan ilişikleri de kesilmiş olacak.

Kayıt Sildirmede para ödenir mi?

Akademik takvimde belirtilen ders kayıtlarının başlangıç tarihinden itibaren ders ekleme bırakma tarihinden sonra kayıtlarını sildirmek isteyen öğrenciler, kayıtlı olduğu programın bir dönemlik normal öğrenim ücretini ödemek zorundadır.

You might be interested:  Üniversite Devlet Bursları Nasıl Alınır?(Çözülmüş)

Üniversiteye e kayıt yaptırmak yeterli mi?

Elektronik kayıt zorunlu değildir ancak birebir başvuru ile asıl kayıt zorunludur. Elektronik kayıtlar e -Devlet üzerinden alınacak. Yerleşen adaylar e -devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

Üniversite e kayıt belge sorgulama nasıl yapılır?

Öğrenciler E -Devlet platformundaki Üniversite e kayıt sorgulama “turkiye.gov.tr/yuksekogretim-kurulu- universite – e – kayit – belge – sorgulama ” sayfasına E -devlet şifreleri ile giriş yapıp öğrenci belgesi sorgulama işlemi yapabilecekler. Lisans Burs Başvurusu ve Sonuç Takibi işlemlerinizi de yapabilirsiniz.

E kayıt Belge Sorgulama nedir?

E Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na bağlı üniversitelerde okuyan öğrencilerin öğrenci belgelerini alabilecekleri bir hizmettir. E Devlet üzerinden öğrenci bilgilerinizi görüntüleyebilir ve barkodlu Öğrenci belgenizi oluşturabilirsiniz.

Pasif öğrenci kayıt yenilememiş ne demek?

Kayıt yenileme işlemi yapmayan öğrenciler Yükseköğretim Bilgi Sistemine pasif olarak gönderilir. Pasif durumdaki öğrenciler öğrencilik haklarından yararlanamazlar ancak azami öğrenim süreleri işlemeye devam eder. Aynı zamanda sahip oldukları yurt ve nakdi burs imkânlarından da faydalanamazlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *