Üniversite Hocaları Ne Kadar Alıyor?(Çözüm bulundu)

Bir üniversite hocası ne kadar maaş alır?

Unvan D/K 1-14 Ocak maaş farkı
*Rektör 1/4 305 TL
*Rektör Yrd., Dekan (en az 3 yıllık Prof.) 1/3 285 TL
*Dekan Yrd., Yüksekokul Müdürü (en az 3 yıllık Prof.) 1/1 282 TL
*Profesör(en az 4 yıllık) 1/4 278 TL

16 •

  • Özel Üniversite Hocaları Ne Kadar Maaş Alıyor? Vakıf ya da özel üniversitelerde çalışanların ise maaş hesaplamaları hemen hemen yarısına karşılık gelmektedir. Buna göre araştırma görevlisi 3500 – 4000 TL, doktor öğretim üyesi 4000 – 5000 TL, doçent 5000 – 6000 TL, profesörler ise 7 bin TL civarında maaş almaktadır.

Araştırma görevlisi ne kadar maaş alıyor?

Örneğin bir araştırma görevlisi 7.000 TL maaş alabileceği gibi 6.000 TL de maaş alabilmektedir. Buradan da anlayacağımız gibi bir araştırma görevlisinin maaşı ortalama olarak 5.000 TL den başlayarak 7.000 TL ye kadar uzanmaktadır.

Üniversite Dekanları ne kadar maaş alır?

Dekan maaşları 10.000 TL ile 13.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bu durum dekanın derecesine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Kademeli şekilde artış gösteren maaşı 10.000 TL’den başlamak sözüyle 13 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Okutman ne kadar maaş alır?

Bir Okutman / Lektör’ün maaş aralığı ise şöyle; En düşük 3.930 TL, En yüksek 6.730 TL olup yaklaşık olarak 5.100 TL’dir.

You might be interested:  Üniversite Disiplin Cezası Nasıl Silinir?(Çözülmüş)

Dr Öğretim Üyesi ne oluyor?

Doktor öğretim üyesi ( dr. öğr. üyesi şeklinde kısaltılır), doktorasını başarıyla tamamlayarak tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta yahut veteriner hekimlikte uzmanlık unvanı elde eden veya belli bir sanat dalında yeterlik kazanmış akademisyen.

Araştırma görevlisi ne iş yapar?

Araştırma görevlisi (eskiden ” asistan “) yükseköğretim kurumlarında yapılan araştırma, inceleme ve deneylerde yardımcı olan ve yetkili organlarca verilen ilgili diğer görevleri yapan öğretim yardımcısı.

Araştırma görevlisi ne kadar sürer?

2547 sayılı Kanun’un 33/a maddesi gereğince atanan araştırma görevlileri en çok 3 yıla kadar görev süreleri uzatılabilmektedir. Bu kadroyu kullanan araştırma görevlisinin öğrenci olma zorunluluğu bulunmadığından azami süre takibi söz konusu değildir.

Araştırma görevlisi olarak nasıl Atanılır?

Araştırma görevlisi fakültede görev yapıyor. Yüksek lisans öğrencisi, mezun ya da doktora öğrencisi olma şartı var. ALES minimum 70 ve dil puanı ile başvuru yapacaksınız. Yazılı sınan ve en başarılı olan kadroya atanır.

Üniversitede asistan ne kadar maaş alır?

En Düşük Asistan Maaşları 3500 TL olarak belirtilmiş olup En yüksek Asistan Maaşları ise 8000 TL olarak biliniyor.

Bir hakim ne kadar maaş alır?

HAKİM VE SAVCILAR NE KADAR MAAŞ ALIYOR? 21 yıllık görev süresinde birinci sınıf hakim ve savcı olmayı başaran kişilerin savcı maaşları 2021 yılında 14 bin 957 TL olarak belirlendi.

Okutman ne iş yapar?

Okutman; üniversitelerin ortak zorunlu ders olarak belirlenen, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil, Temel Bilgisayar Teknolojileri ile Beden Eğitimi ve Spor derslerinin öğretim ve planlamasından sorumludur.

Okutman kime denir?

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda ” OKUTMANLAR “, eğitim – öğretim süresince çeşitli öğretim programlarında “ortak zorunlu ders” olarak belirlenen dersleri okutan veya uygulayan öğretim elemanı olarak tanımlanmıştır.

You might be interested:  Harçlı Üniversite Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Üniversitelerde akademisyen nasıl olunur?

Bir kişinin akademisyen olmak için lisans eğitimini 2.50 not ortalamasının üzerinde tamamlamış olması gerekmektedir. Aynı zamanda kişiler ALES ve YDS sınavlarından taban puanın üzerinde bir puan alırlarsa, akademisyen olmaya hak kazanırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *