Üniversite Geçiş Nasıl Yapılır?

Yatay geçiş yapmak için aranan ilk şart yüksek not ortalamasıdır. İstenen en düşük not ortalamasını üniversiteler kendisi belirler ve genelde en düşük ortalama 4.00 üzerinden 3.00 ile 3.50 arasında değişir. Öğrenciler en erken 1. öğretim yılını tamamladıklarında yatay geçiş başvurusu yapabilir.

 • Üniversiteler arası yatay geçiş nasıl oluyor? Diplomanızı başka bir üniversiteden alın. Bölümünüzü başka bir üniversitede bitirme şansınız bulunuyor. Öğrenim gördüğünüz yükseköğretim kurumundan başka bir yükseköğretim kurumuna okuduğunuz alana ya da eşdeğer bir programa yatay geçiş yapma hakkınız var.

Üniversite 1 sınıfta yatay geçiş olur mu?

Soru 1 – Hangi sınıflarda öğrenim gören öğrenciler yatay geçiş yapabilmektedirler? Cevap 1 – Ön lisans ve lisans diploma programlarının hazırlık sınıfına; ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.

Üniversitelerde yatay geçiş ne zaman yapılır?

Yatay Geçiş birinci dönemin sonundan itibaren yapılabilir. Fakat bazı üniversiteler geçiş için dönem aralarını kabul etmeyip ilk yılın sonunda yatay geçişe izin veriyorlar. Birinci yıldan son yıla kadar geçiş yapabilirsiniz fakat son yıl geçiş yapamazsınız.

You might be interested:  Burslu Üniversite Okumak Ne Demek?(Çözülmüş)

Üniversitede geçiş yapmak için ne gerekli?

YATAY GEÇİŞ YAPMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • Yatay Geçiş Başvuru Dilekçesi.
 • Not Durum Belgesi/Transkript (Kapalı zarf içerisinde teslim edilmelidir.
 • Ders İçerikleri.
 • ÖSYS Sonuç Belgesi (Kayıtlı olduğu programdan farklı bir programa müracaat edeceklerden LYS/ YKS sonuç belgesi)
 • Öğrenci Belgesi.
 • Disiplin Belgesi.

Üniversite değişimi nasıl yapılır?

Üniversite sınavını kazanıp yerleştikten sonra, tekrar sınava girmeden okuduğunuz bölümü değiştirebilirsiniz. Bu geçiş işlemine programlar arası yatay geçiş işlemi denilmektedir. Ayrıca bu geçiş işlemini okuduğunuz üniversitede başka bir bölüme geçmek için de kullanabilirsiniz.

Yatay geçiş yapıldığında kaçıncı sınıftan başlarım?

Bunun dışında hazırlık sınıfı dâhil her sınıfta yatay geçiş mümkündür. – Ortalama ile Yatay Geçiş (GNO): Ortalama ile birinci sınıfın ikinci yarıyılına başlarken ve ikinci sınıfın ilk yarıyılına (üçüncü yarıyıla) başlarken yatay geçiş yapabilirsin. Hazırlık sınıfında ortalama ile yatay geçiş yapılamamaktadır.

1 sınıfta merkezi yatay geçiş yapılır mı?

bilinenin aksine hazırlık sınıfı dahil tüm sınıflarda yapılabilir. c: ek madde 1 ile yatay geçişte ösym puanından başka başarı şartı aranmaz, yapabilirsiniz.

Ortalama ile yatay geçiş ne zaman yapılır?

Yatay geçiş yapmak için aranan ilk şart yüksek not ortalamasıdır. İstenen en düşük not ortalamasını üniversiteler kendisi belirler ve genelde en düşük ortalama 4.00 üzerinden 3.00 ile 3.50 arasında değişir. Öğrenciler en erken 1. öğretim yılını tamamladıklarında yatay geçiş başvurusu yapabilir.

YKS puanı ile yatay geçiş ne zaman yapılır?

Merkezi Yerleştirme Puanıyla hem güz hem de bahar döneminde yatay geçiş yapabilirsiniz. Güz döneminde üniversiteler genellikle ağustos ayında belirlenen tarihlerde başvuru alırken bahar döneminde ise başvurular ocak ve şubat aylarında yapılmaktadır.

Lisans öğrencileri bahar döneminde yatay geçiş yapabilir mi?

Öğrencilerin kayıt oldukları yıldaki merkezi yerleştirme puanı geçmek istedği yükseköğretim programının taban puanı eşit ve yüksek olması durumunda yatay geçiş yapabilirler. Başvuru Bahar dönemi için Aralık ve Ocak ayı olabilir. Üniversitelerin ara dönem için kontenjan zorunluluğu yoktur.

You might be interested:  Yurtdışında Üniversite Okumak Için Ne Yapılmalı?(En iyi çözüm)

Hangi durumlarda yatay geçiş yapılamaz?

Yılını doldurmamış öğrenciler, yatay geçiş başvurusu yapamazlar. Ancak üniversiteye hazırlık sınıfı öğretim yılı olarak sayılmaz. Yatay geçiş yapabilmek için, hazırlık sınıfından sonraki birinci eğitim yılını tamamlamış olmak gerekir. Aynı şekilde üniversitenin son sınıfında iken de yatay geçiş başvurusu yapılamaz.

Yatay geçiş her üniversitede var mı?

BÖLÜM VE ALAN SINIRLAMASI VAR MI? Evet var. Kurumlar arası yatay geçişte her alan ve bölüme başvuru yapamazsınız. Geçiş, aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında yapılıyor.

Kimler yatay geçiş yapabilir 2021?

Geçiş Zamanı: Öğrenciler en erken 1. öğretim yılını tamamladıklarında yatay geçiş başvurusu yapabilir. Hazırlık ilk yıl sayılmaz, öğrencilerin not ortalamasının hesaplanabilmesi için bölümlerinde bir yılı tamamlamaları gerekir. Başvuru Sayısı: Bir öğrenci 2 kez başvurabilir.

Kimler merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapabilir?

Merkezi Yatay Geçişi Kimler Yapabilir? Merkezi yatay geçiş yapılabilmesi için herhangi bir sınıf ya da ortalama şartı yoktur. Daha önce merkezi yerleştirme yapmamış herkes, puanının yettiği bir üniversite için bu sistem aracılığıyla dönem başlamadan önce geçiş yapabilir.

Üniversite içi yatay geçiş nasıl yapılır?

Yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler en erken birinci akademik yarıyıllarının sonunda ve en geç altıncı akademik yarıyılları öncesinde Kayıt ve Öğrenci İşleri Direktörlüğü’nün Yatay Geçiş Öğrencileri sayfası üzerinden online olarak başvurur.

Bilgisayar Mühendisliğine hangi bölümlerden yatay geçiş yapılabilir?

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ne Dikey Geçiş Sınavı ile geçiş yapılabilecek bazı ön lisans programları şunlardır:

 • Bilgi Güvenliği Teknolojisi.
 • Bilgi Teknolojiler.
 • Bilgisayar.
 • Bilgisayar Donanımı
 • Bilgisayar Operatörlüğü
 • Bilgisayar Operatörlüğü ve Teknikerliği.
 • Bilgisayar Programcılığı
 • Bilgisayar Programcılığı(İnternet)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *