Iş Güvenliği Uzmanı Olmak Için Hangi Üniversite?(Çözüm bulundu)

Bu soruya üzülerek cevap vermekteyiz ki minimum iki yıllık eğitim veren üniversitelerin iş güvenliği uzmanlığı bölümünden mezun olmak ve 4 yıllık eğitim veren mühendislik, mimarlık ve teknik öğretmenlik gibi lisans eğitimini tamamlamış olan kişiler iş güvenliği uzmanı olabilmektedirler.

  • Örneğin C sınıfı güvenliği uzmanı olabilmek için öncelikle mevzuatta belirlenen üniversite bölümlerinin birinden mezun olmanız lazım. Ayrıca ÖSYM’nin yaptığı iş güvenliği uzmanlığı sınavından da yeterli puanı almanız gerekiyor. Bunun için iş güvenliği kursu alabilir, ilgili eğitim dökümanlarından sınava hazırlanabilirsiniz.

İş güvenliği uzmanı olmak için hangi bölüm mezunu olmak gerekiyor?

“Mühendislik- mimarlık fakültesi mezunları, fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya biyoloji bölümü mezunları, teknik öğretmenler ve iş sağlığı güvenliği programı mezunları ” iş güvenliği uzmanı olabilirler.

ISG sınavına mezun olmadan girilir mi?

İSG alanında çalışmak isteyen kişilerin bakanlık tarafından zorunlu tutulan eğitimleri alması gerekir. Eğitim almadan iş sağlığı ve güvenliği sertifikası almak mümkün değildir. İSG ön lisans ya da lisans mezunları eğitim almadığı takdirde çalışma hayatına “tekniker” olarak devam eder.

You might be interested:  Ikinci Üniversite Başvuru Nasıl Yapılır?(EN iyi 5 ipucu)

İş sağlığı ve güvenliği kimler alabilir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve bağlı birimlerinde uzman yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl fiilen görev yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanı olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, (A) sınıfı belge alabilirler.

Kimya mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir mi?

“Mühendislik, Mimarlık fakültesi mezunları, fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya biyoloji bölümü mezunları, teknik Öğretmenlikler ve iş sağlığı güvenliği ön lisans programı mezunları ” iş güvenliği uzmanı olabilirler.

İş güvenliği uzmanı olmak için ne yapmak gerekiyor?

İş sağlığı uzmanı olmak için öncelikle kanunda belirtilen lisans programlarından mezun olmak gerekmektedir. Daha sonrasında ise bu alanda hizmet veren ve iş sağlığı güvenliği genel müdürlüğünden ruhsat almış eğitim kurumunda bu alanda görev yapabilmek için gerekli eğitimi ve sertifikayı almak gerekmektedir.

2 yıllık üniversite mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir mi?

Önlisans mezunlarına genel olarak iş güvenliği sertifikası kazanma şartı tanınmamıştır. Sadece iş sağlığı ve güvenliği bölümünü meslek yüksekokulu ve lisans düzeyinde alan kişilere uzmanlık hakkı tanınır. 2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği okuyan kişilerin eğitime katılması gerekir.

2021 İSG sınavı ne zaman?

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı ( 2021 – İSG /2) 12 Aralık 2021 ‘de organize edilecek. Bu sınavın başvuruları 22 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında alındı. Sonuçları ise 6 Ocak 2022’de adayların erişimine açılacak.

C sınıfı iş güvenliği uzmanı nerelerde çalışabilir?

C sınıfı iş güvenliği uzmanları, yasal düzenlemelere göre sadece az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde hizmet verebilir.

2 yıllık İSG mezunu hangi sınıf?

İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans Mezunu C Sınıfı İş güvenliği uzmanı olmak için kişilerin iş güvenliği uzmanı eğitim sertifikası ya da belgesine sahip olması gerekmektedir.

You might be interested:  Üniversite Bitiren Askerde Ne Olur?(Doğru cevap)

C sınıfı iş güvenliği kimler alabilir?

İş sağlığı ve güvenliği alanında teftiş yapan mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri hariç Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapan müfettişlerden C Sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılanlar C Sınıfı belge alabilirler.

Iş sağlığı ve güvenliği sertifikası kim verir?

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası veren kurumlar başında İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü yer almaktadır. Bu kurum tarafından yapılan eğitim ve sınavlara katılarak başarılı olmanız taktirde sertifika almaya hak kazanabilirsiniz.

2 yıllık is sağlığı ve güvenliği mezunları ne iş yapar?

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Bu bölümden mezun uzmanlar; çalışma ortamları, verileri analiz etme, mevzuata uyum sağlama, denetim ve teftişler yapma ve kaza incelemelerini tamamlamak gibi görevlere sahip olurlar. İşyeri sağlık ve güvenlik endüstrisi içinde birçok konuda çalışma yapabilirler.

Lisans mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir mi?

Bu soruya üzülerek cevap vermekteyiz ki minimum iki yıllık eğitim veren üniversitelerin iş güvenliği uzmanlığı bölümünden mezun olmak ve 4 yıllık eğitim veren mühendislik, mimarlık ve teknik öğretmenlik gibi lisans eğitimini tamamlamış olan kişiler iş güvenliği uzmanı olabilmektedirler.

Iktisat mezunu iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilir mi?

İktisat, ekonomi mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir mi gibi çeşitli sorular her zaman için sorulmaktadır. Ancak mühendislik ya da mimarlık dışında bu tarz bölümlerden mezun olan kişilerin iş güvenlik uzmanı olma gibi bir ihtimalleri bulunmamaktadır.

Açıköğretim mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir mi?

Açıköğretimde İş Güvenliği Bölümü Nasıl Okunur? Üniversite okumak için zamanı olmayanlar, açık öğretim bölümlerini tercih etmektedir. Çalışma Bakanlığının yaptığı İş Sağlığı ve Güvenliği C sınıfı sınavına girerek başarılı olan kişiler İSG C sınıfı uzmanı olarak statüye sahip olurlar ve OSGB firmalarında çalışabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *