Burslu Üniversite Nasıl Kazanılır?(Çözülmüş)

 • Bir aday yüzde 25 burs almaya üniversite tercihleri ile birlikte hak kazanır. Yani tercih döneminde ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuz üzerinden yapılacak tercihlerde puanının yüzde 25 burslu programlara yeterek bu tip üniversitelerin bölümlerini tercih ederek yüzde 25 indirimden yararlanma hakkı elde eder.

Üniversitede burslu nasıl olunur?

Bir özel okulun (muhtemelen üniversite ) yıllık ücretinden düşülen yüzdelere denir. Örneğin yıllık ücreti 10.000 lira olan bir okulda; %75 Bursta; 7500 lira indirim uygulanır, 2500 lira ödenir.

Üniversitede tam burslu okumak ne demek?

Tam burs, üniversiteye göre değişmekle birlikte çeşitli giderleri kapsayan ödemelerin tamamının üniversite tarafından karşılanmasıdır. Bu tanımdanda anlayabileceğiniz üzere burs öğrenciye karşılıksız aylık verilen bir paradır.

Tam burslu okurken burs kesilir mi?

Okula girdiğiniz puan ile kazandığınız burslar başarısızlık durumunda kesilmez. Tercih bursu, öğrencinin kayıtlı olduğu ön lisans, lisans programının normal öğrenim süresince not ortalaması veya ders geçme gibi başarı şartları aranmaksızın devam eder.

Yurt dışında burslu okumak için ne yapılmalı?

Yurtdışı burs başvuruları için genel kriterler eğitim alacağınız ülkeye ve üniversiteye göre değişiklik gösterebileceği gibi istenilenler şu şekildedir;

 1. Lisans için lise diploması ya da yüksek lisans için üniversite diploması.
 2. Akademik GPA yani not ortalamanız.
 3. Yaş şartı.
 4. TOEFL ya da IELTS puanları.
You might be interested:  Üniversite Uzaktan Eğitim Ne Demek?(En iyi çözüm)

Hangi devlet üniversiteleri burs veriyor?

Burs veren devlet üniversiteleri;

 • Ortadoğu Teknik Ünversitesi.
 • Boğaziçi Üniversitesi.
 • İstanbul Teknik Üniversitesi.
 • Ankara Üniversitesi.
 • Sağlık Bilimleri Üniversitesi.
 • İstanbul Üniversitesi.
 • Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi.
 • Abdullah Gül Üniversitesi.

Burs almak ne demektir?

Memleket içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Özel üniversitelere burslu olunca para veriliyor mu?

Burs Veren Özel Üniversiteler Yani şartları uygun olan öğrencilerden para talep etmez ve aynı eğitimi verir. İyi bir eğitim için tercih edilen özel üniversiteler, burs imkânları sayesinde, birçok öğrencinin hayallerini süslemekte ve hedefleri arasında yer almaktadır.

Üniversite yüzde 50 indirim ne demek?

ÖSYM Bursları/ İndirimleri % 50 ÖSYM İndirimli: ÖSYM kılavuzu’nda % 50 indirimli olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi ‘ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerin eğitim ücretlerinden % 50 indirim uygulanır.

Üniversite bursu ne kadar?

Burs /kredi miktarı ocak ayından itibaren lisansta aylık 550 lira, yüksek lisansta 1100 lira, doktorada da 1650 lira olarak ödenecek.

Sınıfta kalınca üniversite bursu kesilir mi?

Not ortalaması 100’lük sistemde 53.33’ün altında olan öğrencilerin bursu kesilir. Hazırlık sınıfında da sınıfı geçemeyenlerin bursu kesilir. Bunun yanında hazırlık sınıfını geçseniz dahi yukarıda bahsedilen ortalamaların altında sınıfı geçmeniz halinde bursunuz yine kesilir.

Burs kesilirse ne olur?

Bursu kesilen öğrencilere burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir. Burs almaktan vazgeçen öğrencinin bursu, vazgeçtiği tarihten itibaren kesilir ve aynı öğretim türünde bir daha burs verilmez.

Yurt dışında okumak için ne yapmalıyım?

Yurt dışında üniversiteye kayıt için istenilen genel evraklar:

 1. Lise ya da üniversite diploması (Yüksek lisans için üniversite diploması şart)
 2. İngilizce transkript.
 3. İlgili üniversitenin Online başvuru formu.
 4. Motivasyon mektubu.
 5. Referans mektupları (3 adet yeterli)
 6. Finansal dökümler.
 7. TOEFL ve ILETS sınav skorları
You might be interested:  2011 Kış Üniversite Oyunları Nerede Yapılmıştır?(Çözüm bulundu)

Almanya’da öğrenci bursu ne kadar?

Yaklaşık olarak 40 kişiye verilen bursun temel programlarda eğitim gören bir öğrenci için ayırdığı bütçe aylık 830 Euro, yüksek lisans için ise 850 Euro.

Yurt dışında okumak için kaç puan gerekiyor?

Kılavuzda yer almayan alanlarda eğitim alacakların ise ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 150, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almaları şartı bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *