Almanyada Üniversite Okumak Için Ne Gerekli?(Soru)

Başvurular için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Mezun olduğunuz kurumdan alacağınız lise diploması.
 • ÖSYM yerleştirme yani üniversiteye giriş yeterlilik belgesi.
 • Başvuracağınız üniversiteye yazılmış niyet mektubu.
 • Pasaport.
 • Biyometrik fotoğraf.
 • İngilizce ve Almanca dili yeterlilik belgesi.
 • Almanya Üniversite Eğitim için Üniversitelere yapacağınız başvurularda burada eğitim gördüğünüz liseden alacağınız, Lise diploması, Lisede gördüğünüz derslerin not dökümü, ÖSYM yerleştirme belgesi gerekmektedir. Bu belgelerin tamamı noter onaylı ve Almanca tercüme edilmiş olmalıdır.

Almanyada üniversite okumak için YKS kaç puan almak gerekir?

Temel olarak Türkiye’de herhangi bir lisans (4 yıllık) programında okumaya hak kazanmış lise mezunu (meslek liseleri hariç) öğrenciler ( YKS ‘den en az 180 puan alarak) Almanya’da kendi alanlarında üniversite eğitimi alabilirler.

Almanyada üniversite okumak için Almanca şart mı?

Almanyada üniversite okumak için eğitim dili genellikle Almancadır. Almanya ‘daki üniversitelerin bazılarında Almanca hazırlık eğitimi de bulunmaktadır. Almanca hazırlık eğitimi genel olarak 1 yıllık bir sürede tamamlanır.

Almanyada üniversite okumak için hangi sınav?

Almanya Üniversite Başvurusu ve Kabul Şartları Genel olarak Almanya üniversitelerine başvuru yapacak öğrencilerin TestDaF veya DSH sınavına girerek minimum %65’in üzerinde başarı elde etmeleri istenir. Almanya ‘daki her üniversite Almanca dil bilgisi aramamaktadır.

You might be interested:  Açıköğretim Üniversite Nasıl Okuyabilirim?(EN iyi 5 ipucu)

Almanyada üniversite okumak için diploma notu kaç olmalı?

Lise diploma notunun en az 70-75 olması önerilir. Bunun altında lise diploma notuna sahip olan öğrenciler yüksek ÖSYM puanı, ikinci bir yabancı dil bilgisi, staj, güçlü bir motivasyon yazısı, iyi bir özgeçmiş vb. farklı yeterlilikler sunarak kabul alma şanslarını artırabilirler.

Almanyada üniversite okumak için hangi dil seviyesi?

Dil eğitiminiz sırasında ve sonrasında Almanca Dil Yeterliliğini ölçen sınavlara katılarak; üniversitelerin DSH Hazırlık Programları için minimum B1-B2, lisans veya yüksek lisans programlarına kesin kabul için ise C1 seviyesinde dil yeterlilik belgesi sunduğunuzda eğitiminize başlayabilirsiniz.

Yurt dışında okumak için kaç puan gerekiyor?

Kılavuzda yer almayan alanlarda eğitim alacakların ise ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 150, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almaları şartı bulunuyor.

Almanyada üniversite okumak ücretsiz mi?

Almanyadaki üniversite eğitimleri ücretsizdir. Ücretli olan özel üniversitelerin yıllık harç bedelleri 0- 1000 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Devlet destekli Üniversite harçları ise ortalama yıllık 300 Euro ile 500 Euro arası bir ücret ödeyerek okuyabilirsiniz.

Almanyada ikinci öğretim var mı?

Kazanmis oldugunuz bölümün ikinci ögretim olmasi hic birseyi degistirmez. Dikkat etmeniz gereken ikinci husus ise, bitirmis oldugunuz lise tipidir. Diger anadolu veya normal 4 yillik lise bitirenler ise. LYS puaniyla 4 yillik bir bölüm kazanirlarsa, ayni bölümü veya o bölüme yakin bir bölümü Almanya da okuyabilirler.

Almanya’da üniversite okumak için Türkiye’de üniversiteye kayıt yapmama gerek var mı?

Almanya’da üniversite okumak için Türkiye’de özel üniversite ya da devlet üniversitesi kazanmış olmak fark eder mi? Hayır, fark etmemektedir. Türkiye’de YÖK tanınırlığı olan ve 4 senelik eğitim veren bir üniversiteden kabul almış olmanız, Almanya üniversitelerine başvuru yapabilmeniz için yeterlidir.

You might be interested:  Üniversite Hocalarına Nasıl Mail Atılır?(Çözüm bulundu)

Almanyaya gitmek için hangi sınav?

Almanya ‘nın yurtdışı temsilcilikleri ve yabancılar dairesi, Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 sınavını basit düzeyde Almanca bilgisini gösteren belge olarak kabul etmektedir. Bu sınav, Goethe-Institut’un sunmuş olduğu en basit düzeydeki, sınavdır.

Almanyada okumak için ne kadar para lazım?

Almanya’da Üniversite eğitimleri tamamen ücretsizdir. Evet yanlış duymadınız Almanya eğitim sistemi üniversite öğrencilerinden yıllık sadece 500 ile 1.500 Euro arasında bölge ve üniversiteye göre harç ücreti almaktadır. Genel olarak da üniversitelerin yıllık harç ücreti 1.000 Euro civarındadır.

Almanyada üniversite okumak nasıl?

Almanya üniversite başvuru için öğrenciler Türkiye`de 4 yıllık bir lisans programına (A.Ö.F. dahil) yerleşerek Almanya`da üniversite okuma imkanına sahip olabilir. Almanya’da üniversite eğitim dili Almanca olduğu için Almanca dil yeterlilik sınavı TestDaf veya DSH sınavları ile yeterliliklerini kanıtlaması gerekir.

Almanyada üniversite kaç yıl?

Almanya ‘da lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi 2 yıl sürer.

Yurt dışındaki üniversitelere nasıl girilir?

Yurt dışında üniversiteye kayıt için istenilen genel evraklar:

 1. Lise ya da üniversite diploması (Yüksek lisans için üniversite diploması şart)
 2. İngilizce transkript.
 3. İlgili üniversitenin Online başvuru formu.
 4. Motivasyon mektubu.
 5. Referans mektupları (3 adet yeterli)
 6. Finansal dökümler.
 7. TOEFL ve ILETS sınav skorları

Abitur nedir nasıl yapılır?

Abitur (kısaca Abi), Alman ortaöğretim sisteminde eyalete göre 12 veya 13 yıl eğitim ve son sınıfta yapılan beş ayrı merkezi sınav sonrasında ulaşılabilen en yüksek lise diplomasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *