Almanyada Nasıl Üniversite Okunur?

Almanya’da okumak için dil sınavı dışında Almanya Üniversite sınavı uygulanmaz yani Almanya’da üniversite okumak için Almanya’da Üniversite kazanmak gerekmez, Türkiye’de aynı bölümü herhangi bir üniversitede kazanmış olmanız yeterlidir.

  • İlk önce Almanya’da bir Üniversite okuyabilmek için liseyi bitirmiş olmanız ve diplomanızı almış olmanız geremektedir. İkincil olarak üniversite sınavına girip, Almanya’da üniversite okumak istediğiniz bölüme veya ona yakın bir bölüme yerleştirilmiş olmanız gerekiyor.

Almanyada üniversite okumak için ne yapmalıyım?

Başvurular için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

  • Mezun olduğunuz kurumdan alacağınız lise diploması.
  • ÖSYM yerleştirme yani üniversiteye giriş yeterlilik belgesi.
  • Başvuracağınız üniversiteye yazılmış niyet mektubu.
  • Pasaport.
  • Biyometrik fotoğraf.
  • İngilizce ve Almanca dili yeterlilik belgesi.

Almanyada üniversite okumak için kaç puan almak gerekir?

Genel olarak minimum 6.0 (9 üzerinden) isteniyor ve okulun sıralaması ve aldığı başvuru sayısına göre istenilen IELTS puanı 7.5’a kadar çıkıyor. Bir örnek verelim: Birimizin okuduğu Goethe-Frankfurt Üniversitesinde işletme yüksek lisansı için 7.0 isteniyor.

Almanya’da üniversite okumak için Almanca şart mı?

Almanyada üniversite okumak için eğitim dili genellikle Almancadır. Almanya ‘daki üniversitelerin bazılarında Almanca hazırlık eğitimi de bulunmaktadır. Bu eğitimleri almak isteyen öğrencilerin öncelikle Türkiye’de herhangi bir 4 yıllık lisans programına yerleşebilmeleri gerekmektedir.

You might be interested:  Yazılım Mühendisliği Hangi Üniversite?(Çözülmüş)

Almanyada okumak zor mu?

Almanya’da üniversite okumak Türkiye’de Türkçe okumak kadar kolay değildir elbette. Almanca alt yapısı olan öğrenciler için belki çok zor olmayacaktır. Ekonomik gücü yerinde olan aileler için maddi olarak çok zorlamaz. Bir öğrenci aylık olarak 600 Euro ile kolayca geçinebilmektedir.

Almanyada üniversite okumak için hangi dil seviyesi?

Dil eğitiminiz sırasında ve sonrasında Almanca Dil Yeterliliğini ölçen sınavlara katılarak; üniversitelerin DSH Hazırlık Programları için minimum B1-B2, lisans veya yüksek lisans programlarına kesin kabul için ise C1 seviyesinde dil yeterlilik belgesi sunduğunuzda eğitiminize başlayabilirsiniz.

Almanyada üniversite okumak için hangi sınav?

Almanya Üniversite Başvurusu ve Kabul Şartları Genel olarak Almanya üniversitelerine başvuru yapacak öğrencilerin TestDaF veya DSH sınavına girerek minimum %65’in üzerinde başarı elde etmeleri istenir. Almanya ‘daki her üniversite Almanca dil bilgisi aramamaktadır.

Almanyada üniversite okumak için diploma notu kaç olmalı?

Lise diploma notunun en az 70-75 olması önerilir. Bunun altında lise diploma notuna sahip olan öğrenciler yüksek ÖSYM puanı, ikinci bir yabancı dil bilgisi, staj, güçlü bir motivasyon yazısı, iyi bir özgeçmiş vb. farklı yeterlilikler sunarak kabul alma şanslarını artırabilirler.

Yurt dışında okumak için kaç puan gerekiyor?

Kılavuzda yer almayan alanlarda eğitim alacakların ise ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 150, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almaları şartı bulunuyor.

Almanyada üniversite okumak kaç para?

Almanya’da Üniversite eğitimleri tamamen ücretsizdir. Evet yanlış duymadınız Almanya eğitim sistemi üniversite öğrencilerinden yıllık sadece 500 ile 1.500 Euro arasında bölge ve üniversiteye göre harç ücreti almaktadır. Genel olarak da üniversitelerin yıllık harç ücreti 1.000 Euro civarındadır.

You might be interested:  Üniversite Tercihleri Ne Zaman Bitiyor 2021?(EN iyi 5 ipucu)

Almanya’da üniversite okumak için Türkiye’de üniversiteye kayıt yapmama gerek var mı?

Almanya’da üniversite okumak için Türkiye’de özel üniversite ya da devlet üniversitesi kazanmış olmak fark eder mi? Hayır, fark etmemektedir. Türkiye’de YÖK tanınırlığı olan ve 4 senelik eğitim veren bir üniversiteden kabul almış olmanız, Almanya üniversitelerine başvuru yapabilmeniz için yeterlidir.

Almanya’daki üniversitelere ne zaman başvurulur?

Kış döneminde üniversiteye başlamak için, genellikle aynı yılın 31 Mayıs tarihine kadar başvuruda bulunmanız gerekir. Aynı yıl liseden mezun olduysanız, başvuru süresi genellikle 15 Temmuz’a kadar uzar. Yaz dönemi için başvuruyorsanız, genellikle 15 Ocak’a kadar başvurmanız gerekmektedir.

Almanyada üniversite okumak ücretsiz mi?

Almanyadaki üniversite eğitimleri ücretsizdir. Ücretli olan özel üniversitelerin yıllık harç bedelleri 0- 1000 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Devlet destekli Üniversite harçları ise ortalama yıllık 300 Euro ile 500 Euro arası bir ücret ödeyerek okuyabilirsiniz.

Almanya mühendislik kaç yıl?

Bu 3 senelik eğitim Türkiye’deki 4 senelik eğitime denk tutulmaktadır. Almanya ‘da üniversite eğitimi almak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır.

Almanyada üniversite eğitimi kaç yıl?

Almanya ‘da lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi 2 yıl sürer.

Almanyada hangi mühendislik?

Almanya ‘da en çok tercih edilen mühendislik bölümleri: Bilgisayar Mühendisliği. Makine Mühendisliği. Elektrik Elektronik Mühendisliği. Otomotiv Mühendisliği.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *