4 Yıllık Üniversite Okuyanlar Askerde Ne Oluyor?

4 yıllık bolum bitiren askerde ne olur?

4 yıllık fakülte ya da yüksekokul mezunu olan ve askerliği yapmamış kişiler, belli kriterler doğrultusunda askerliğini asteğmen olarak yapabilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesi altında yapılan sınav ile beraber başarı gösteren kişiler, asteğmen olarak askerlik görevini icra eder.

Üniversite mezunları askerde hangi rütbe ile başlar?

Türk Silahlı Kuvvetleri Ayrıca 12 ay yedek subay olarak askerlik hizmetini yapan üniversite mezunları, terhis tarihlerinden bir ay önce, meslek kurasına tabi olanlar ise üç ay önce teğmen rütbesini kazanırlar.

Üniversite mezunları için askerlik kaç ay?

Günümüzde yükseköğrenim görenlerde zorunlu hizmet süreleri yedek subay ve yedek astsubay olanlar için 12 ay, er olanlar için 6 aydır.

Yedek subay nasıl olunur?

Liseyi bitirmiş olan adaylar, yedek subay olmak için başvuru yapabilirler. Bedelli askerlikten yararlanmak istemeyen kişilere ise farklı alternatifler sunulur. Lisans ya da lisans üstü mezunlara yedek subaylık şansı tanımlanır. Aynı zamanda meslek yüksekokulu mezunlarına ise yedek astsubaylık şansı veriliyor.

Lisans mezunları subay olabilir mi?

3-) Muvazzaf/sözleşmeli subay başvurusunda öğrenim şartı nedir? Muvazzaf/sözleşmeli subaylık için; sınıf ve branşlara göre kaynak okul olarak başvuru kılavuzunda belirtilen en az dört yıllık fakülte ve yüksek okullardan mezun olmak şartı aranmaktadır.

You might be interested:  Üniversite Tercihleri Nasıl Yapmalıyız?(En iyi çözüm)

Lisans Mezunları askeriyeye girebilir mi?

TBMM tarafından 2012 yılında kabul edilen kanun çerçevesinde 4 yıllık lisans ve yüksekokul mezunları subay ve astsubay olabiliyor. Lisansüstü eğitim mezunları için ise 32 yaşından büyük olmamak kaydıyla başvuru alınabiliyor. Muvazzaf subay olmak isteyen bireyler terhislerinin hemen ardından başvuruda bulunabiliyorlar.

Üniversiteyi bitirdikten sonra askerlik tecili kaç yıl?

Üniversite mezunları için askerlik tecil ettirme süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. Yüksek lisans, doktora öğrencileri ya da mesleki tecrübe kazanmak için bir yerde staj görenler üst yaş sınırı 35’i geçmeyecek şekilde askerliklerini 1 yıl süreyle tecil ettirebilirler. 2

Subayların doğu görevi kaç yıl 2020?

Batıda 4 ya da 5 yıl doğuda ise 2 ya da 3 yıl asgari hizmet süreleri bulunmakta.

Asteğmen kaç yıl görev yapar?

– Asteğmen: Yedek subay olarak 12 ay, askeri öğrenci olarak da 9 – 11 ay görev yaparlar. – Orgeneral: 4 yıl ( Bu süre Yüksek Askeri Şura kararı ile uzatılabilir?

2021 de askerlik kac ay olacak?

Askerlik hizmet süresi er ve erbaşlar için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için de 12 ay olacak şekilde karar verildi. Aynı zamanda askerlik hizmeti, er, erbaş, yedek subay ve yedek astsubay olarak yerine getirilecek.

Askerlik kaç ay 2021?

Hizmet süresi; erbaş ve erler için altı ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için on iki aydır.

Üniversite okurken askere gidilir mı?

Üniversitede öğrenim gören öğrencilerin, aşağıda yer alan tabloda belirtilen yaş sınırları içinde öğrencilikleri devam ettiği sürece askere sevk tehirleri yapılabilir.

Hangi bölüm mezunları yedek subay olur?

Bunların başında doktor, diş hekimi, mühendis gibi meslekler gelir. Bunların arasından doktorlar ve diş hekimleri ise askerliklerini zorunlu olarak yedek subay statüsünde 12 ay yaparlar. Hukuk fakültesinden mezun olmuş yükümlülerin bir kısmı hakim olarak, bir kısmı ise birliklerde yedek subay olarak görev yaparlar.

You might be interested:  Pulitzer Ödülü Hangi Üniversite?(Soru)

Yedek subaylar ne kadar maaş alıyor?

Batıda görev yapacak yedek astsubay maaşı yaklaşık olarak 5.000 TL – 5500 TL arasındadır. Doğuda görev yapacak yedek astsubayların maaşı daha yüksektir. Ortalama 6.000 TL -6500 TL arasındadır.

Yedek subay nasıl çalışır?

Asteğmen Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

  1. Nöbet tutmak,
  2. İdari anlamda verilen yazışmaları yapmak,
  3. Eğitim birliklerine yeni gelen askerlere eğitim yaptırmak,
  4. Eğitimleri ve yetenekleri doğrultusunda komutanın verdiği görevleri yerine getirmek,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *