4 Yıllık Üniversite Mezunu Askere Ne Olarak Gider?(Soru)

omuzunun üstünde tek yıldız ile ayırt edilir. yedek subay dediğimiz normal 4 yıllık üniversite mezunu kimseler ise astteğmen rütbesiyle, bu teğmenlerin bir alt rütbesi olarak görev yaparlar. bu yüzden yedek subay olurlar. omuzlarının üstünde bir diktörtgen çizgi ile ayırt edilir. astteğmenler, askerliklerinin son iki

  • 4 yıllık mezunlar askere gitmeden sınava girerler. asteğmen mi yada kısa dönem mi olduğunu belirlemek için. (ama bu sınav formalitedir. daha önceden gerekli kişilerce belirlidir ne olarak asker olacağı) kısa dönemler çavuş olarak askerlik yaparlar. uzun dönemler asteğmen olarak askerlik yaparlar. bana sorarsan kısa dönem daha iyidir. hemen biter askerliğin. kısa dönemler askerliği bitirip giderken asteğmenler imrenir. keşke bende kısa dönem olsaydım der. umarım yardımcı olmuşumdur

4 yıllık üniversite mezunu askerde ne olur?

4 yıllık fakülte ya da yüksekokul mezunu olan ve askerliği yapmamış kişiler, belli kriterler doğrultusunda askerliğini asteğmen olarak yapabilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesi altında yapılan sınav ile beraber başarı gösteren kişiler, asteğmen olarak askerlik görevini icra eder.

Üniversite mezunları askerde hangi rütbe ile başlar?

Türk Silahlı Kuvvetleri Ayrıca 12 ay yedek subay olarak askerlik hizmetini yapan üniversite mezunları, terhis tarihlerinden bir ay önce, meslek kurasına tabi olanlar ise üç ay önce teğmen rütbesini kazanırlar.

You might be interested:  Açık Öğretim Üniversite Kayıtları Nerede Yapılır?(EN iyi 5 ipucu)

Hangi meslek yedek subay olur?

Bunların başında doktor, diş hekimi, mühendis gibi meslekler gelir. Bunların arasından doktorlar ve diş hekimleri ise askerliklerini zorunlu olarak yedek subay statüsünde 12 ay yaparlar. Hukuk fakültesinden mezun olmuş yükümlülerin bir kısmı hakim olarak, bir kısmı ise birliklerde yedek subay olarak görev yaparlar.

Yedek subay neye göre seçilir?

en sonda tüm bu puanlar toplanır ve adayın puanı belirlenir. adaylar aldıkları puana göre sıralanır ve ilk 73’e giren personel sınıfı yedek subay olur. en fazla toplanabilecek puan 1000’dir. yedek subay olabilmek için en az 550 puan toplamak gerekir.

Yedek subaylık herkese çıkar mı?

Lisans ya da lisans üstü mezunlara yedek subaylık şansı tanımlanır. Aynı zamanda meslek yüksekokulu mezunlarına ise yedek astsubaylık şansı veriliyor. Lisans ya da üstü mezunlar da yedek astsubaylık şansından yararlanabilir. Yedek subay ve astsubay olan kişiler, askerlik görevlerini 12 ay olarak yerine getirir.

Üniversiteyi bitirdikten sonra askerlik tecili kaç yıl?

Üniversite mezunları için askerlik tecil ettirme süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. Yüksek lisans, doktora öğrencileri ya da mesleki tecrübe kazanmak için bir yerde staj görenler üst yaş sınırı 35’i geçmeyecek şekilde askerliklerini 1 yıl süreyle tecil ettirebilirler. 2

Subayların doğu görevi kaç yıl 2020?

Batıda 4 ya da 5 yıl doğuda ise 2 ya da 3 yıl asgari hizmet süreleri bulunmakta.

Lisans mezunları subay olabilir mi?

3-) Muvazzaf/sözleşmeli subay başvurusunda öğrenim şartı nedir? Muvazzaf/sözleşmeli subaylık için; sınıf ve branşlara göre kaynak okul olarak başvuru kılavuzunda belirtilen en az dört yıllık fakülte ve yüksek okullardan mezun olmak şartı aranmaktadır.

Asteğmen kaç yıl görev yapar?

– Asteğmen: Yedek subay olarak 12 ay, askeri öğrenci olarak da 9 – 11 ay görev yaparlar. – Orgeneral: 4 yıl ( Bu süre Yüksek Askeri Şura kararı ile uzatılabilir?

You might be interested:  Açıktan Üniversite Kayıtları Ne Zaman?(Soru)

Yedek subaylık kesin çıkar mı?

Askerlik şubesinde “ yedek subay ” olmak istediğimi söyledim, kesin çıkar mı? Hayır. “Kısa dönem” askerlik tercih edenlerin dahi yedek subay olma ihtimali vardır.

Yedek subay nerelerde görev yapar?

Yedek subay olarak da bilinen asteğmen, en düşük subay rütbesi olarak tanımlanabilir. Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığındaki askeri birliklerde takım ya da kısımların komutanı olarak görev yapar.

Yedek subay meslek kurası ne demek?

askerlik te tsknin deger verdigi meslek dallarindan (muhendislik/tip gibi) birinden lisansi olan kisileri gelmesi muhtemel kura turu. eskiden bütün sınıfların eğitim okullarına, mesleki olarak ihtiyaç duyulan asteğmen adayları da gönderilirdi.

Yedek astsubay neye gore secilir?

Uygun özelliklere sahip kişilere öncelik verilir. Yaş, sağlık durumu, eğitimi, mesleği, yabancı dile hakimiyeti, üniversiteyi kaç derece ile bitirdiği, fiziki özellikleri başta olmak üzere pek çok etken kontrol edilir ve uygun aday adayları arasından seçimler gerçekleştirilir.

Yedek subay eğitimi nasıl?

Yedek Subay kurs bölükleri vardır ve eğitimler orada verilir. İlk iki hafta temel askeri konular; selamlama, yürüyüş, silah kullanımı vb. gibi bilgiler öğrenilir ve ardından yemin töreni olur. Sonraki iki ay boyunca ise, bulunduğunuz sınıfla ilgili eğitim alırsınız. Bu eğitimde, 6-7 farklı ders olur.

Yedek subay kaç kişi alınacak?

Türk Silâhlı Kuvvetlerinin yıllık yedek subay ihtiyacı 8 – 10 bin civarındadır. İhtiyaç fazlası durumunda ‘bulunan 30 bine yakın yedek subay adayı vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *